Az élesztő hatása a haszonállatok szervezetének ellenálló képességére
A kérődzők és azon belül a tejhasznú tehenek és húsmarhák takarmányának élesztőkultúrával történő kiegészítése széles körben elterjedt.
Az élesztő-adagolás hatására növekszik a tejelő tehenek tejtermelése és javul a kitermelt tej beltartalma. Az ellés után az élesztővel etetett tejelő tehenek hamarabb érik el a laktációs csúcstermelést, mint a kontroll állatok.
A takarmányélesztő alkalmazása kedvezően befolyásolja a bendőfermentációt. Az élesztő a bendőfolyadékban nem szaporodik, de megőrzi metabolikus aktivitását és életképességét.
Régebben élesztőt csak különleges hatásai miatt adtak a haszonállatoknak. Az élesztő fehérjetartalma miatt alkalmas kiegészítője pl. sertésekkel etetett gabonaféléknek.
Az élesztők közismerten jól akkumulálják a mikroelemeket, így a fermentáció során pl. az adagolt szelén a sejtekben feldúsul és jelentős része szerves formában jelenik meg.
A mikroelemek dúsított élesztők szerves komplexumok formájában tartalmaznak szelént, cinket, és ami különösen fontos - krómot.
(Forrás: Tankönyvtár)