Roppantott gabona a szarvasmarhák és a sertések hatékony takarmányozásához
A szárított gabonával összevetve, a roppantott gabonával etetett szarvasmarha ugyanúgy növekszik, sőt akár gyorsabban is. Számos tanulmány megerősíti, hogy a tejelő tehenek ugyanannyi tejet adnak roppantott gabonával, mint a szárítottal.
Kérődzők esetén a roppantott gabona teljes tápértéke közelít a szárított gabona tápértékéhez.
Számos tanulmány rámutat, hogy a tejelő tehén étrendjének szárított gabonáról, silózott nagy nedvességtartalmú gabonára történő váltása nincs hatással a tejhozamra és a tej összetételére.
Egy közelmúltban végzett finn tanulmányban a teheneket olyan tápkeverékkel etették, melyben 55% fűszilázs, 29% árpa, 10% repcemag, 5% cukorrépa melasz és ásványi anyagok voltak. Az árpa szárított vagy roppantott volt. A gabona típusa nem befolyásolta a tejhozamot. Étrendtől függetlenül a többivadékú tehenek 30-34 liter tejet adtak naponta, míg az egyivadékú tehenek 25 litert.
A tejzsírtartalom azonban magasabbnak mutatkozott a roppantott gabonával etetett tehenek esetében. Ez összhangban van a bendőben zajló erjedést vizsgáló tanulmányokkal, melyek roppantott gabona esetén magasabb ecetsav- és vajsavtartalmat mutatnak ki a tejelő tehenek bendőfolyadékában.
Tényleges mennyisége vagy tápkeverékben felhasznált mennyisége nagyobb, mint a száraz gabonáé, mivel a roppantott gabona szárazanyag-tartalma alacsonyabb. Egyébként a roppantott gabona száraz gabonaként etethető, és teljes mértékben felválthatja a száraz gabonát az etetésnél.
Nedvességtartalma kis mértékben változhat, így a szárazanyag-tartalmat 12 hetente célszerű meghatározni, hogy megtudjuk az állatoknak adott szárazanyag mennyiségét.
A roppantott gabona önmagában adható sertéseknek. Tökéletes a folyékony etetés számára. A gyakorlatban a gabona szárazanyag-tartalmának 8-10%-os ingadozása nincs hatással a napi növekedésre vagy a takarmányátalakulási rátára. Az E-vitamin tartalom alacsonyabb a roppantott gabonában, mint a szárítottban. Ezt az etetésnél figyelembe kell venni.
(Több részlet a Murska c. rovatban: http://www.isv.rs/index.php/hu/murska/murska-korszeru-roppantasi-technologia)