Aktuelno

Mikroorganizmi koji ugrožavaju zdravlje preživara, a povremeno i svinja

Šuštavac je akutna zarazna bolest goveda, ovaca i koza starosti 3 meseca do 2 godine. Svinje mogu retko da obole, dok konji i čovek ne obolevaju.

Bolest se karakteriše opštom intoksikacijom organizma, promenama u mišićima ekstremiteta, pojavom edema i nakupljanjem gasa u vezivnom, međumišićnom i potkožnom tkivu koja na pritisak šušte, zbog čega je oboljenje i dobilo ovaj naziv. 

Posledice deficita ključnog vitamina A kod svinja

Bolesti nastale usled nestašice vitamina najviše dolaze do izražaja u savremenom odgoju životinja koje se zbog tehnoloških zahteva odvajaju od prirodnih uslova i stavljaju u veštačke uslove života.

Svi vitamini imaju svoju ulogu i značaj. Jedan od najbitnijih, ključnih vitamina svakako je vitamin A.

Ispoljavanje osetljivosti i stresa kod svinja

Jedinke pojedinih rasa svinja mogu ispoljiti različiti stepen osetljivosti na dejstvo raznih stresora iz okoline, što može predstavljati značajan zdravstveni i ekonomski problem.

Usled stresa kod svinja može nastati naglo uginuće ili pojava bledog, mekanog i vodnjikavog mesa, što nanosi velike štete.

 

PREPORUČUJEMO DA POGLEDATE

 

REFERENCE

Podsticaji: Sedamnaest milijardi dinara za razvoj poljoprivrede

Vlada Srbije objavila je Uredbu o raspodeli podsticaja u poljoprivredi i ruralnom razvoju u 2018. godini.

Ovom uredbom se propisuje obim sredstava, vrste i maksimalni iznosi po vrsti podsticaja u poljoprivredi i ruralnom razvoju.

Vlada Srbije objavila je Uredbu o raspodeli podsticaja u poljoprivredi i ruralnom razvoju u 2018. godini.

Ovom uredbom se propisuje obim sredstava, vrste i maksimalni iznosi po vrsti podsticaja u poljoprivredi i ruralnom razvoju.

Za direktna plaćanja je na osnovu Uredbe izdvojeno 17,04 milijardi dinara, od čega je za premije za mleko opredeljeno tri milijarde, za osnovne podsticaje za biljnu proizvodnju 7,87 milijardi, a za regres za troškove skladištenja u javnim skladištima 500.000 dinara.

Kao i prošle godine, premija za mleko ostaje sedam dinara po litru.

Ostaje ista i visina podsticaja za kvalitetne priplodne mlečne krave, tovne krave i bikove (25.000 dinara), krmače i neraste (10.000 dinara), ovce i ovnove, koze i jarce (7.000 dinara), roditeljske kokoške teškog i lakog tipa, ćurke i ribe. Za ove namene izdvojeno je 4,34 milijardi dinara.

Za tov junadi, jagnjadi i svinja izdvaja se milijarda dinara, a visina podsticaja je ista kao u 2017. godini i kreće se od hiljadu dinara po grlu tovnih svinja do 10.000 dinara po grlu tovne junadi.

Podsticaj za krave, za uzgoj teladi za tov ove godine je povećan i iznosi 10.000 dinara po grlu. Pčelari će biti podržani sa 720 dinara po košnici, dok će osnovni podsticaj za biljnu proizvodnju ove godine biti isplaćivani u ukupnom iznosu od 4000 dinara po hektaru.

Uredbom je za mere ruralnog razvoja izdvojeno 2,4 milijarde dinara i to za podsticanje podizanja novih višegodišnjih zasada voćaka, vinove loze i hmelja 180 miliona dinara, a za podršku za unapređenje primarne poljoprivredne proizvodnje milijarda dinara. Od toga je 400 miliona dinara namenjeno nabavci novih mašina i opreme u okviru biljne proizvodnje i 250 miliona za iste namene u okviru stočarske proizvodnje.

Za suvbencije za nabavku kvalitetnih priplodnih grla opredeljen je iznos od 150 miliona dinara, a za investiranje u izgradnju i opremanje objekata 200 miliona dinara. Za investicije u preradu i marketing poljoprivrednih i prehrambenih proizvoda i proizvoda ribarstva na raspolaganju je 98,8 milona dinara. I ove godine, posebni podsticaji namenjeni su mladim poljoprivrednicima i za te namene izdvojeno je 200 miliona dinara.

Za organsku proizvodnju u ovoj godini predviđeno je 110 miliona dinara, dok obim sredstava za kreditnu podršku u poljoprivredi iznosi 460 miliona dinara, a za posebne podsticaje 249 miliona dinara.

Obim sredstava za IPARD podsticaje iznosi 1.434.260.000 dinara, od čega 358.565.000 dinara budžetskih sredstava i 1.075.695.000 dinara sredstava finansijske pomoći Evropske unije za finansiranje IPARD podsticaja.

(Izvor: Poljosfera)

Home Aktuelno Podsticaji: Sedamnaest milijardi dinara za razvoj poljoprivrede

Društvene mreže

Kontakt

  Otmara Majera br. 20, Subotica

  Tel/fax: +381 24 410 0027

  e-mail: office@isv.rs

Sertifikat

O nama

ISV je firma, koja obuhvata sve segmente savremenog stočarstva. Našim cenjenim partnerima - proizvođačima obezbeđujemo: visokokvalitetnu stočnu hranu, najmoderniju tehnologiju i stručne savete za uspešnu i profitabilnu proizvodnju.

Uostalom, ISV je: INOVACIJA, STRUČNOST, VIZIJA!