Aktuelno

Mikroorganizmi koji ugrožavaju zdravlje preživara, a povremeno i svinja

Šuštavac je akutna zarazna bolest goveda, ovaca i koza starosti 3 meseca do 2 godine. Svinje mogu retko da obole, dok konji i čovek ne obolevaju.

Bolest se karakteriše opštom intoksikacijom organizma, promenama u mišićima ekstremiteta, pojavom edema i nakupljanjem gasa u vezivnom, međumišićnom i potkožnom tkivu koja na pritisak šušte, zbog čega je oboljenje i dobilo ovaj naziv. 

Posledice deficita ključnog vitamina A kod svinja

Bolesti nastale usled nestašice vitamina najviše dolaze do izražaja u savremenom odgoju životinja koje se zbog tehnoloških zahteva odvajaju od prirodnih uslova i stavljaju u veštačke uslove života.

Svi vitamini imaju svoju ulogu i značaj. Jedan od najbitnijih, ključnih vitamina svakako je vitamin A.

Ispoljavanje osetljivosti i stresa kod svinja

Jedinke pojedinih rasa svinja mogu ispoljiti različiti stepen osetljivosti na dejstvo raznih stresora iz okoline, što može predstavljati značajan zdravstveni i ekonomski problem.

Usled stresa kod svinja može nastati naglo uginuće ili pojava bledog, mekanog i vodnjikavog mesa, što nanosi velike štete.

 

PREPORUČUJEMO DA POGLEDATE

 

REFERENCE

Šta treba da sadrže objekti za držanje krava?

Prilikom izgradnje ili adaptacije objekata za držanje krava tzv. vezanim sistemom često se javlja nedoumica u pogledu dimenzija i oblika kanala za stajnjak.

Oblik i dimenzije kanala zavise od drugih tehnološko - tehničkih rešenja, pre svega od: načina izđubrivanja, izbora dužine ležišta i korišćenja prostirke.

Prilikom izgradnje ili adaptacije objekata za držanje krava tzv. vezanim sistemom često se javlja nedoumica u pogledu dimenzija i oblika kanala za stajnjak.

Oblik i dimenzije kanala zavise od drugih tehnološko - tehničkih rešenja, pre svega od: načina izđubrivanja, izbora dužine ležišta i korišćenja prostirke.

U malim stajama gde se primenjuje ručno iznošenje stajnjaka, kanali su najčešće u obliku polukružnih rigola širine 20-30 cm, dok su kod mehanizovanog načina izđubrivanja (potisne grede i sl.) kanali pravougaonog oblika širine 40-60 cm, u zavisnosti od opreme koja se ugrađuje.

Kod tečnog načina izđubrivanja, kanali su prekriveni rešetkom, širina kanala je 60-80 cm, a dubina 80 do 120 cm. Kod ovakvih kanala mora se obezbediti pad od kraja kanala prema sredini, uz primenu kaskada kako bi se obezbedilo samooticanje tečnog stajnjaka i negovo izbacivanje u jamu za lagerovanje tzv. osočare.

Dužina ležišta i  korišćenje prostirke su takođe jedan od bitnih faktora koji direktno utiču na određivanje dimenzija kanala za izđubrivanje prilikom njihove izgradnje. Kod dugog (220 cm i više) i srednje dugog ležišta (200-210 cm), kod kojeg se upotrebljava prostirka, grade se plitki kanali. Maksimalna dubina ovih kanala je 25 cm, ali su oni najčešće plići (10 cm). Širina ovih kanala je 50-60 cm. Ona se prilagođava nesmetanom kretanju sistema za izđubrivanje.

Kapacitet kanala treba da odgovara količini stajnjaka koji se prikuplja u vremenskom  intervalu od 12 sati. Kod kratkih (140-160 cm) i srednjih  ležišta (160-180cm) kod kojih se ne upotrebljava prostirka, grade se duboki kanali za izđubrivanje tečnog stajnjaka. Dubina kanala kreće se od 60-120 cm, a širina od 60-80 cm. Kod ovakvih kanala samooticanje je dobro do maksimalne dužine kanala od 40 m.

Duboki kanali su prekriveni rešetkom koja treba da obezbedi stabilno stajanje i ležanje grla. Rešetka se izrađuje od metala, livenog gvožđa ili čeličnih konsrukcija kako bi bez povijanja mogla izdržati teret grla.

(Izvor: Agroinfotel)

Home Aktuelno Šta treba da sadrže objekti za držanje krava?

Društvene mreže

Kontakt

  Otmara Majera br. 20, Subotica

  Tel/fax: +381 24 410 0027

  e-mail: office@isv.rs

Sertifikat

O nama

ISV je firma, koja obuhvata sve segmente savremenog stočarstva. Našim cenjenim partnerima - proizvođačima obezbeđujemo: visokokvalitetnu stočnu hranu, najmoderniju tehnologiju i stručne savete za uspešnu i profitabilnu proizvodnju.

Uostalom, ISV je: INOVACIJA, STRUČNOST, VIZIJA!