Šta je sve potrebno za postizanje visoke mlečnosti krava?
U cilju postizanja visoke mlečnosti kod krava, neophodno je odrediti količinu i sadržaj dnevnih obroka.
Preterana opterećenost digestivnog trakta hranom nepovoljno utiče na tok varenja i na rad srca i pluća, što može dovesti do različitih oboljenja.
U cilju postizanja visoke mlečnosti kod krava, neophodno je odrediti količinu i sadržaj dnevnih obroka.
Preterana opterećenost digestivnog trakta hranom nepovoljno utiče na tok varenja i na rad srca i pluća, što može dovesti do različitih oboljenja.
U obroku treba da bude uspostavljen odgovarajući odnos sena, sočnih i koncentrovanih hraniva.
Količina koncentrovanih hraniva u obrocima krava muzara određuje se na osnovu njihove mlečnosti. Ukoliko je mlečnost krava veća, obrok treba da bude sastavljen od većeg broja hraniva, uključujući i veće količine koncentrata.
Smeša sa 15% proteina može da se sastoji od sledećih komponenti:
- zrno kukuruza 70,5%;
- sačma suncokreta 28%;
- stočna so 0,5%;
- premiks sa mineralima i vitaminima 1%.
Obrok mora da zadovolji sledeće kriterijume: da je količinski dovoljan, dobro izbalansiran, ukusan i da nema štetnih primesa.
Kabasta hraniva su osnovni izvor energije. Ukoliko su boljeg kvaliteta, biće potrebno manje koncetrovanih hraniva u obroku.
Osnovna i najvažnija kabasta hraniva su: seno lucerke i kukuruzna silaža.
U letnjem periodu stoka treba da unosi što veće količine zelene kabaste hrane. Pored ove hrane, potrebno je dodavati i određenu količinu sena. Ova količina u obroku zavisi od vrste i kvaliteta. Kada je seno dobrog kvaliteta, dnevne potrebe mogu dostići 2 kg na 100 kg žive vage.
Kukuruzna silaža može da posluži kao potpuna ili delimična zamena senu. Veoma je bitno da uvođenje većih količina silaže ne dovede do smanjenog konzumiranja hranljivih materija u obroku.
Manje konzumiranje silaže dovodi se u vezu sa prisustvom određenih enzima u njoj. Zbog toga se preporučuje da u obroku krava muzara pored silaže bude i mala količina sena. Količina silaže u obroku zavisi i od kvantiteta i kvaliteta drugih hraniva. Može da iznosi oko 8 kg na 100 kg žive vage.
Kada se seno zamenjuje kukuruznom silažom, zamenu treba vršiti na bazi hranljive vrednosti: 2,0 do 2,5 kg kukuruzne silaže ima istu hranljivu vrednost kao 1 kg lucerkinog sena. Kravama veće mlečnosti obavezno treba dodavati koncentrat.
Preporučuje se davanje proizvoda Milk (ISV 274-515 Premiks za laktaciju).
U zavisnosti od potrebe, koristi se kod krava u laktaciji i krava u zasušenju u količini od 150 do 300 g/dan, a za junice u fazi razvoja 50-150 g/dan
Prednosti:
- veća proizvodnja mleka;
- bolje zdravstveno stanje zapata;
- izvanredni rezultati reprodukcije.
Ovaj premiks nalazi se u ponudi firme ISV Feed&Consulting. Više detalja u rubrici Ishrana goveda, na sajtu www.isv.rs.