Aktuelno

Mikroorganizmi koji ugrožavaju zdravlje preživara, a povremeno i svinja

Šuštavac je akutna zarazna bolest goveda, ovaca i koza starosti 3 meseca do 2 godine. Svinje mogu retko da obole, dok konji i čovek ne obolevaju.

Bolest se karakteriše opštom intoksikacijom organizma, promenama u mišićima ekstremiteta, pojavom edema i nakupljanjem gasa u vezivnom, međumišićnom i potkožnom tkivu koja na pritisak šušte, zbog čega je oboljenje i dobilo ovaj naziv. 

Posledice deficita ključnog vitamina A kod svinja

Bolesti nastale usled nestašice vitamina najviše dolaze do izražaja u savremenom odgoju životinja koje se zbog tehnoloških zahteva odvajaju od prirodnih uslova i stavljaju u veštačke uslove života.

Svi vitamini imaju svoju ulogu i značaj. Jedan od najbitnijih, ključnih vitamina svakako je vitamin A.

Ispoljavanje osetljivosti i stresa kod svinja

Jedinke pojedinih rasa svinja mogu ispoljiti različiti stepen osetljivosti na dejstvo raznih stresora iz okoline, što može predstavljati značajan zdravstveni i ekonomski problem.

Usled stresa kod svinja može nastati naglo uginuće ili pojava bledog, mekanog i vodnjikavog mesa, što nanosi velike štete.

 

PREPORUČUJEMO DA POGLEDATE

 

REFERENCE

Moguće ozbiljne posledice toplotnog stresa kod svinja

Probleme sa održavanjem kondicije stoke pri visokim temperaturama imaju uglavnom oni farmeri, koji stoku drže u neadekvatnim prostorima.

Slabo strujanje vazduha, ustajao i pregrejani vazduh ne može da prođe bez posledica.

 

Probleme sa održavanjem kondicije stoke pri visokim temperaturama imaju uglavnom oni farmeri, koji stoku drže u neadekvatnim prostorima.

Slabo strujanje vazduha, ustajao i pregrejani vazduh ne može da prođe bez posledica.

Prema procenama stručnjaka, optimalni raspon temperature za goveda je između nula i 15 stepeni. Kod živine u uslovima odgoja idealna temperatura za piliće je 32-35°C, a za tovnu kategoriju 18-21°C.

Ovce relativno dobro podnose temperaturne promene.

Svinje su, za razliku od goveda, osetljivije na promene temperature.

Tako je za njih optimalna temperatura vazduha 16-20°C, uz relativnu vlažnost vazduha od oko 80% i uz stvaranje pogodne mikroklime koju, uz temperaturu i vlažnost vazduha, čine i brzina strujanja i sastav vazduha, te svetlost.

Stručnjaci ističu da je temperatura vazduha jedan od najvažnijih činilaca mikroklime. Ona utiče na rast, iskorišćavanje hrane, kvalitet proizvoda i rezultate razmnožavanja svinja. Stoga je veoma važno uspostaviti optimalnu temperaturu staništa i optimalnu temperaturu u biozoni životinje.

Ako temperatura prelazi određene granice, ugrožava se zdravlje i negativno se utiče na ponašanje životinje. To direktno utiče na rezultate proizvodnje. Prasad su vrlo osetljiva na niže temperature od optimalnih zbog nedovoljno razvijenog sopstvenog mehanizma termoregulacije. Posledica je smanjena otpornost prasadi prema uzročnicima bolesti.

Termoregulacioni mehanizam počinje sistemski da funkcioniše od 12. dana života. Stoga je i najkritičniji period u životu prasadi tokom prašenja i u prvih nekoliko dana posle. Poznato je da oko 80% ukupnih gubitaka nastaje upravo u tom periodu, navode stručnjaci, dodajući da visoka temperatura vazduha negativno utiče i na tov svinja. Ona može prouzrokovati smanjenje dnevnog prirasta za više od 20%.

Na variranje kritičnih temperatura za svinje utiču: starosna dob, telesna masa, način držanja, vrsta hrane, vrsta poda, brzina strujanja vazduha u oboru.

Zato se pre gradnje objekta treba konsultovati sa stručnjacima.

Obratite se za savete putem kontakata na sajtu www.isv.rs.

Home Aktuelno Moguće ozbiljne posledice toplotnog stresa kod svinja

Društvene mreže

Kontakt

  Otmara Majera br. 20, Subotica

  Tel/fax: +381 24 410 0027

  e-mail: office@isv.rs

Sertifikat

O nama

ISV je firma, koja obuhvata sve segmente savremenog stočarstva. Našim cenjenim partnerima - proizvođačima obezbeđujemo: visokokvalitetnu stočnu hranu, najmoderniju tehnologiju i stručne savete za uspešnu i profitabilnu proizvodnju.

Uostalom, ISV je: INOVACIJA, STRUČNOST, VIZIJA!