Aktuelno

Mikroorganizmi koji ugrožavaju zdravlje preživara, a povremeno i svinja

Šuštavac je akutna zarazna bolest goveda, ovaca i koza starosti 3 meseca do 2 godine. Svinje mogu retko da obole, dok konji i čovek ne obolevaju.

Bolest se karakteriše opštom intoksikacijom organizma, promenama u mišićima ekstremiteta, pojavom edema i nakupljanjem gasa u vezivnom, međumišićnom i potkožnom tkivu koja na pritisak šušte, zbog čega je oboljenje i dobilo ovaj naziv. 

Posledice deficita ključnog vitamina A kod svinja

Bolesti nastale usled nestašice vitamina najviše dolaze do izražaja u savremenom odgoju životinja koje se zbog tehnoloških zahteva odvajaju od prirodnih uslova i stavljaju u veštačke uslove života.

Svi vitamini imaju svoju ulogu i značaj. Jedan od najbitnijih, ključnih vitamina svakako je vitamin A.

Ispoljavanje osetljivosti i stresa kod svinja

Jedinke pojedinih rasa svinja mogu ispoljiti različiti stepen osetljivosti na dejstvo raznih stresora iz okoline, što može predstavljati značajan zdravstveni i ekonomski problem.

Usled stresa kod svinja može nastati naglo uginuće ili pojava bledog, mekanog i vodnjikavog mesa, što nanosi velike štete.

 

PREPORUČUJEMO DA POGLEDATE

 

REFERENCE

Nadutost buraga kod goveda

Nadun buraga je stanje u kojem dolazi do prekomernog nakupljanja gasova u buragu u obliku penušavog sadržaja ili u obliku slobodnog gasa, pri čemu dolazi do istezanja zida buraga.

Uzroci koji dovode do naduna buraga mogu biti primarni i sekundarni. Primarni uzroci su:

 

Nadun buraga je stanje u kojem dolazi do prekomernog nakupljanja gasova u buragu u obliku penušavog sadržaja ili u obliku slobodnog gasa, pri čemu dolazi do istezanja zida buraga.

Uzroci koji dovode do naduna buraga mogu biti primarni i sekundarni. Primarni uzroci su:

 - ispaša životinja u rano proleće, leto i početkom jeseni kada su pašnjaci bujni, vlažni i kada lišće sadrži velike količine solubilnih belančevina
- nagli prelaz sa zimske ishrane na pašu
- ispaša mladom travom koja je bogata belančevinama i leguminozama pre cvetanja
- ishrana repicom, graškom, pasuljom, sitno mlevenim žitaricama i leguminozama u prevelikoj količini
- ishrana koncentratima sa malim udelom kabaste hrane
- ishrana na pašnjacima koji se preterano đubre urejom
- prekomerna ishrana koncentratima i davanje lucerkinog sena
- davanje hrane koja sadrži veću količinu lakosvarljivih ugljenih hidrata
- napajanje stoke neposredno pre i posle ispaše
- davanje sveže pokošene trave i sveže isklijalog zrnevlja
- nagli prelazak sa ishrane mlekom na ishranu kabastim hranivima kod teladi

Sekundarni nadun je posledica onemogućenog podrigivanja i odstranjivanja gasa. Nastaje usled raznih oboljenja organa za varenje i drugih bolesti.

Nemogućnost izbacivanja gasova dovodi do proširenja zida buraga zbog čega nastaje tzv. atonija buraga koja dodatno onemogućava podrigivanje. Prošireni burag kod naduna vrši pritisak na dijafragmu, jednjak i dovodi do sprečavanja refleksa podrigivanja. Zbog povećanog pritiska na dijafragmu i grudnu duplju otežano je disanje i protok krvi.

Najveća opasnost kod naduna nastaje zbog poremećenog disanja i krvotoka jer može doći do ugušenja.

Dijagnoza se postavlja na osnovu anamneze (podaci o ishrani) i na osnovu kliničke slike. Sondiranjem se može razlikovati penušavi nadun od naduna slobodnim gasom.

Terapija se određuje na osnovu vrste naduna (penušavi ili slobodnim gasom) i težine slučaja. Ukoliko je životinji ugrožen život (teško disanje na usta, izbačen jezik i dr.), lečenje je hitno, inače dolazi do brzog uginuća.

Najpre se životinji ukine hrana koja je izazvala nadun.

Ukoliko je životinja jako naduvena, teško diše sa isplaženim jezikom i nema mogućnosti za sondiranje ili je u pitanju penušavi nadun, vrši se ruminotomija ili se životinja šalje na klanje.

Ruminotomija: oštrim nožem se napravi rez na koži i buragu dužine 10 do 20 cm. Rez je iznad središta gladne jame. Odstranjivanjem sadržaja dolazi do naglog olakšanja.  

U slučaju jakog naduna slobodnim gasom, ako je slučaj jako hitan i sondiranje nemoguće, potrebno je izvesti bušenje buraga.

Kod lakših slučajeva, pored osnovne terapije, daju se lekovi koji deluju na srce, krvotok i disanje. Potrebno je obnoviti floru buraga i dati sredstva za stimulaciju motorike buraga.

Terapija hroničnog naduna podrazumeva uklanjanje uzroka koji dovodi do naduna.

Najefikasnija preventiva ove bolesti je pravilna i kvalitetna ishrana, kojoj doprinose i proizvodi iz ponude ISV-a.

(Izvor: Veterina.info)

Home Aktuelno Nadutost buraga kod goveda

Društvene mreže

Kontakt

  Otmara Majera br. 20, Subotica

  Tel/fax: +381 24 410 0027

  e-mail: office@isv.rs

Sertifikat

O nama

ISV je firma, koja obuhvata sve segmente savremenog stočarstva. Našim cenjenim partnerima - proizvođačima obezbeđujemo: visokokvalitetnu stočnu hranu, najmoderniju tehnologiju i stručne savete za uspešnu i profitabilnu proizvodnju.

Uostalom, ISV je: INOVACIJA, STRUČNOST, VIZIJA!