Aktuelno

Mikroorganizmi koji ugrožavaju zdravlje preživara, a povremeno i svinja

Šuštavac je akutna zarazna bolest goveda, ovaca i koza starosti 3 meseca do 2 godine. Svinje mogu retko da obole, dok konji i čovek ne obolevaju.

Bolest se karakteriše opštom intoksikacijom organizma, promenama u mišićima ekstremiteta, pojavom edema i nakupljanjem gasa u vezivnom, međumišićnom i potkožnom tkivu koja na pritisak šušte, zbog čega je oboljenje i dobilo ovaj naziv. 

Posledice deficita ključnog vitamina A kod svinja

Bolesti nastale usled nestašice vitamina najviše dolaze do izražaja u savremenom odgoju životinja koje se zbog tehnoloških zahteva odvajaju od prirodnih uslova i stavljaju u veštačke uslove života.

Svi vitamini imaju svoju ulogu i značaj. Jedan od najbitnijih, ključnih vitamina svakako je vitamin A.

Ispoljavanje osetljivosti i stresa kod svinja

Jedinke pojedinih rasa svinja mogu ispoljiti različiti stepen osetljivosti na dejstvo raznih stresora iz okoline, što može predstavljati značajan zdravstveni i ekonomski problem.

Usled stresa kod svinja može nastati naglo uginuće ili pojava bledog, mekanog i vodnjikavog mesa, što nanosi velike štete.

 

PREPORUČUJEMO DA POGLEDATE

 

REFERENCE

Metabolički poremećaj krava prouzrokovan nepravilnom ishranom

Ketoza ili acetonemija je metabolička bolest izazvana nepravilnom ishranom, a javlja se prvih 10-40 dana po telenju. Najkritičnije vreme je između petnaestog i dvadesetog dana posle telenja

Ovaj metabolički poremećaj se javlja u kliničkoj i subkliničkoj formi.

 

Ketoza ili acetonemija je metabolička bolest izazvana nepravilnom ishranom, a javlja se prvih 10-40 dana po telenju. Najkritičnije vreme je između petnaestog i dvadesetog dana posle telenja.

Ovaj metabolički poremećaj se javlja u kliničkoj i subkliničkoj formi.

Simptomi kliničke forme ketoze su: gubitak apetita, mršavljenje, inertnost, smanjenje proizvodnje mleka i kao siguran dokaz oboljenja miris daha krave na aceton. Najpouzdanija dijagnoza ketoze se dobija na osnovu analize urina, mleka ili krvi na prisustvo acetona.

Poremećaj nastaje zbog stresa koji izaziva sam partus (porođaj) i zbog smanjenog apetita usled dejstva hormona estrogena, tako da krava počinje da koristi sopstvene telesne rezerve da bi podmirila svoje potrebe.

Tada se mobiliše telesna mast koju organizam transformiše u slobodne masne kiseline. Ukoliko krava ne unosi dovoljno hrane bogate u nerazgradivom skrobu neće se sintetisati dovoljno propionata u buragu tako da će jetra slobodne masne kiseline konvertovati u ketonska tela – aceton koji se nagomilava u krvi i nastaje ketoza.

Posledice obolenja od ketoze su smanjenje proizvodnje mleka, pad plodnosti i imuniteta i neotpornost prema drugim bolestima. Lečenje ketoze što pre treba prepustiti veterinaru i potražiti savet oko promene ishrane.

Mere prevencije koje se koriste da do ketoze ne dođe su sledeće: pravilno izbalansirani obroci u periodu oko telenja, hrana ne sme biti plesniva već ukusna i sveža, krave uvek moraju imati svežu vodu ispravnu za piće, kondicija krava u periodu zasušivanja i momenta telenja treba da je za ocenu 3-3,5.

Potrebno je 15-20 dana pre partusa zasušene krave izdvojiti u posebne grupe, a obrok mora biti takav da preživanje ide normalnim tokom. Krave se ne smeju izlagati stresu. Treba brzo reagovati kada se primete prvi znaci bolesti.

Dodatne informacije možete dobiti od stručnjaka ISV-a putem kontakata na našem sajtu (www.isv.rs). 

Home Aktuelno Metabolički poremećaj krava prouzrokovan nepravilnom ishranom

Društvene mreže

Kontakt

  Otmara Majera br. 20, Subotica

  Tel/fax: +381 24 410 0027

  e-mail: office@isv.rs

Sertifikat

O nama

ISV je firma, koja obuhvata sve segmente savremenog stočarstva. Našim cenjenim partnerima - proizvođačima obezbeđujemo: visokokvalitetnu stočnu hranu, najmoderniju tehnologiju i stručne savete za uspešnu i profitabilnu proizvodnju.

Uostalom, ISV je: INOVACIJA, STRUČNOST, VIZIJA!